
Eerste algemene zomerverbod
Het gaat om een primeur: nooit eerder kwam er een algemeen verbod op verre dierentransporten tijdens de zomer. In een normaal jaar vertrekken duizenden runderen vanuit Vlaanderen naar bestemmingen zoals Turkije, Libanon, Marokko, Algerije, Tunesië en Libië. In 2024 ging het om in totaal 177 transporten.
De reis verloopt vaak via Zuid- en Oost-Europese landen zoals Italië, Griekenland, Roemenië en Bulgarije. Soms worden dieren ook per schip vervoerd. In die regio’s lopen de temperaturen in de zomer vlot op tot boven de 30°C, wat het transport zwaar maakt voor de dieren.
Tot nu toe was een dierenarts verplicht om vooraf in te schatten of het comfort van de dieren voldoende gegarandeerd was. Maar die beoordeling bleek in de praktijk complex. De temperatuur op het moment van vertrek zegt weinig over de omstandigheden onderweg. “Als het dierenwelzijn niet gegarandeerd kan worden tijdens transporten, dan moeten we die transporten opschorten tot na de zomer”, zegt minister Weyts. “We maken een einde aan veel discussies en onzekerheid en trekken nu een duidelijke lijn voor dierenwelzijn.”
Beperkte uitzonderingen
Transporten naar een klein aantal landen blijven toegestaan. Het gaat om bestemmingen waar de zomertemperaturen lager liggen, zoals Noorwegen, Zwitserland en het Verenigd Koninkrijk. Ook transporten met voertuigen die beschikken over een airco-installatie kunnen in theorie doorgaan, al zijn de meeste vrachtwagens daar momenteel niet voor uitgerust.
“Ik ken weinig mensen die in de zomer met een wagen zonder airco door zuiderse landen willen trekken, maar dieren moesten dat tot nu wel doorstaan in hete temperaturen”, aldus Weyts. “Misschien kan Vlaanderen ook met deze beslissing internationaal een voortrekker zijn, die andere landen inspireert om ook een zomerstop in te lassen.”